7/23/2011

V/A John Barleycorn reborn - Dark Britannica (2007)


Neofolk jaki jest każdy widzi. Większość utworów prezentowanych na składance "John Barleycorn reborn" odbiega od moich wyobrażeń o tym gatunku, w dużej mierze ukształtowanych pod wpływem niemieckiej sceny. Dwupłytową kompilację "mrocznego folku" z Wielkiej Brytanii wydało znane (a nie zawsze lubiane) wydawnictwo Cold Spring. W środku tradycyjnie znajdziemy książeczkę z o dziwo wartościowymi tekstami traktującymi o brytyjskim folklorze, tradycjach i pogańskich przeżytkach.

Szukając informacji o tym albumie bardzo często natrafiałem na informacje o filmie "Wicker Man"(1973), także recenzja na Apostazji zawiera porównanie do tego filmu. Faktycznie pewne analogie się nasuwają.

Dark Britannica jest jedną z najciekawszych składanek z jakimi miałem do czynienia. Dodatkowo smaku dodaje obecność Sol Invictus, The Triple Tree i pana Andrzeja Króla. Z innych znanych muzyków w tym projekcie udzielił się także Sieben, The Owl Service i Peter Ulrich.
Druga płyta jest dla mnie mniej ciekawa, ale nie mogę powiedzieć, że jest słaba.
Polecam wszystkim lubiącym współczesne podejście do folku oraz miłośnikom kultury i historii Wysp Brytyjskich.
Warto poszperać w zespołach, które zaprezentowały się na tej kompilacji, ponieważ wiele z nich prezentuje bardzo wysoki poziom a jest raczej nieznane. W 2010 ukazało się drugie wydawnictwo eksplorujące "ciemną stronę brytyjskiego folkloru pod tytułem: "We Bring You A King With A Head Of Gold"
Album można zassać z tego godnego polecenia bloga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz