Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Piorun. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Piorun. Pokaż wszystkie posty

6/16/2011

Piorun - Goreją Wici Wojenne (EP'99)


Album ten ma obecnie wartość chyba jedynie historyczno-wspominkarską, ponieważ jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Dostałem go kilka lat temu od osoby zaangażowanej w scenę rodzimowierczą/wikińsko-słowiańską/metalową. Parę dni temu przypomniałem sobie dokonania Pioruna i solowych projektów członków zespołu. Muzyka a zwłaszcza okładka i książeczka są strasznie naiwne, na wyrost patetyczne, w dzisiejszych kategoriach zwyczajnie śmieszne. "Goreją Wici Wojenne" zostały wydane przez Wydawnictwo Słowiańska Duma w 1999 roku.
Muzyka ta bywała definiowana jako neofolk, ale nie przypomina to zupełnie gitarowych dokonań Forseti, Of the Wand and the Moon czy Sol Invictus. Folkowych dźwięków dostarczył popularny w latach 90-tych format .mid, cały klimat budowany jest przez odgłosy burzy, lasu i niezwykle zaangażowane deklamacje muzyków.
W dobie internetu, kiedy w ciągu jednego popołudnia możemy zapoznać się z najważniejszymi neofolkowymi czy pagan metalowymi projektami, Piorun wzbudza uśmiech politowania. Warto jednak posłuchać tego albumu, jak i innych pogańskich wojowników słowiańskich dębów np. Perunwit, Wojbor, Slavland, żeby poczuć klimat prawdziwego polskiego podziemia. Klimat czasów, kiedy często zakupy kaset były dyktowane tylko "klimatyczną okładką" a o muzyce, filozofii i ideach czytało się w licznych zinach typu Odmrocze, Żywioł, Trygław itd.
Poluję obecnie na stare pogańskie pisemka i rodzime wydawnictwa, nie ze względu na podzielanie poglądów tam prezentowanych ale właśnie ze względu na sentyment do czasów, kiedy metalem/punkiem/gotem nie zostawało się po wydaniu kilku stówek na rockmetal shop a ćwiekowane pasy nie były sprzedawane w New Yorkerze za 19.99.
Płyta do pobrania

YOUTUBE